Gulet Nedir

Mavi Yolculuk Turları için en çok tercih edilen tekne tipi Gulettir. Geçmişte Batı Akdeniz ve Güney Ege kıyılarımızda özellikle Bodrum, Marmaris ve Fethiye çevrelerinde balıkçı e sünger avcılarının kullandığı motorlu tekne tipidir. Yapısı zor deniz şartlarına uygun, alt kısmı çok fazla derin olmayan tekne tipi gulet depolama alanı ve konaklama imkanıyla da uzun süreli balık ve sünger avlarının en gözde teknesi olmuştur.

Türk sahillerinde Yat Turizminin yükselmesi ve yatlarda konfor standartlarının artması guletleri turizmimizin önemli araçlarından biri haline getirilmiştir. Orijinal dizaynına bağlı olarak inşa edilmeye devam edilen guletler verdiği hizmete uygun olarak klimalı kamaraları, su sporları ve müşterilerin beklentilerini karşılamaya yönelik diğer olanaklarıyla Akdeniz ve Ege kıyılarımızı süslemektedir.

Gulet tipleri genelde ikiye ayrılır.

 

KARPUZ KIÇ

İlk şekline daha yakın olan Karpuz Kıç guletlerin en belirgin özelliği arka kısmının yuvarlak olmasıdır. Genel tasarım olarak da kıvrımlı bir şekle sahiptir. Deniz üzerinde daha konforlu bir duruş sağlayan bu yapı guletlerin dünyanın zor denizlere en uygun tekne tiplerinden birisi haline getirmektedir. 

 

AYNA KIÇ (KETCH – KEÇ)

Karpuz Kıç guletlerden farklı olarak daha sert çizgilerle tasarlanmıştır. Özellikle yat turizminde üstlendiği misyona uygun olarak bu sert hatlar ve arka kısmının dik tasarlanmış olması ayna kıç guletlere daha geniş kamaralar ve yaşam alanı sağlamaktadır.

 

Haftalık Kiralık Tekne Seçenekleri için Buraya Tıklayınız..